درباره VRay 3

در این آموزش vray خلاصه ای از قابلیت های وی ری 3 مورد بررسی قرار می گیرد. وی ری یکی از مشهورترین پلاگین های رندر برای 3D Max و سایر نرم افزارهای 3D می باشد. بخاطر داشته باشید در ابتدا کار با برنامه تری دی مکس را یاد بگیرد و سپس کار با وی ری را آغاز کنید. وی ری یکی از پلاگین های مکمل برنامه می باشد و جایگزینی برای برنامه تری دی مکس نیست. برای مثال شما باید با طرز کار پنجره ویرایشگر مواد، روش های ایجاد آبجکت ها و دستکاری آنها، اصلاح گرها و... آشنا باشید و سپس سعی کنید وی ری را یاد بگیرید.

درباره ی وی ری
همانطور که می دانید وی ری یک پلاگین رندر می باشد. برنامه پلاگین همانطور که از اسمش پیداست قابلیت هایی را به عملکرد برنامه مادر اضافه می کند. امکانات و گزینه های وی ری طوری طراحی شده اند که بتوانید عکسهای واقعی از صحنه 3Dرا در زمان کمتری ایجاد کنید. در حال حاضر پلاگین وی ری برای برنامه های دیگری مانند Maya، Rhinoceros، Sketchup، Softimage، Blender در بازار موجود می باشد. این آموزش به ویژگی ها و گزینه های وی ری در برنامه تری دی مکس می پردازد اما گزینه های وی ری در سایر نرم افزارها با اندکی تفاوت مشابه یکدیگر می باشند.

بیشتر تنظیمات و ویژگی های وی ری در پنجره تنظیمات رندر (F10) قرار گرفته اند و اما تعدادی دیگر هم در سایر بخش ها و در منوهای برنامه تری دی مکس قابل دسترس می باشند. برای مثال وی ری متریال ها و تکسچرهای ی خاص خود را دارا می باشد، نورهای وی ری، ایجاد موی وی ری، افکت کارتونی تصاویر، اصلاح گر Displacement، پنجره رندر وی ری و افکت های ویژه لنز که منحصر و مختص وی ری می باشند. برنامه وی ری توسط کمپانی Chaosgroup در بلغارستان نوشته شده است.

ویژگی های Vray 3– هموار سازی لبه ها
Anti-aliasing رابطه مستقیمی با کیفیت عکس رندر شده دارد. به تصویر زیر دقت نمایید تا تفاوت فعال یا غیرفعال بودن گزینه هموار سازی لبه ها را مشاهده کنید. این گزینه بر هموار سازی لبه های آبجکت ها، جزئیات تکسچرها، انعکاس های سطوح، سایه نورها و... اثر می گذارد.

از آنجایی که این گزینه بر روی خیلی از ظواهر عکس تاثیر می گذارد مهم است که شما نحوه کنترل آن را یاد بگیرید. تغییر گزینه های هموارسازی تاثیر مهمی بر زمان رندر می گذارد. برای مثال تغییر مقدار دهی عددی 0.1 به0.001 می تواند زمان رندر 5 ثانیه ای را به چندین ساعت افزایش دهد. فقط چند گزینه در تنظیمات وی ری می تواند روی کیفیت نهایی عکس رندر شده تاثیر داشته باشند که از یک پیش نمایش کم کیفیت به یک عکس رندر شده با کیفیت تغییر پیدا کند. بهتر است که تاثیر و اهمیت هر کدام از تنظیمات را درک نمایید تا با تغییر پارامترها به نتیجه دلخواه دست پیدا نمایید.

ویژگی های Vray 3– متریال استاندارد وی ری
زمانی که پلاگین وی ری را نصب می کنید متریال های ویژه وی ری به برنامه اضافه می شود. مهمترین متریال وی ری همان متریال استاندارد وی ری می باشد که تقریبا پایه و اساس ساخت تمامی متریال ها خواهد بود. از دیگر گزینه های وی ری متریال Vray Blend می باشد که امکان ترکیب چندین متریال برای ساخت متریال نهایی را به ما می دهد. متریال استاندارد وی ری بیشترین استفاده را برای ساخت متریال خواهد داشت. با همین یک نوع متریال شما می توانید متریال هایی نظیر شیشه، پلاستیک، فلزات، چوب و ... را ایجاد کنید.

در زیر چند نمونه از متریال های ساده وی ری نشان داده شده است که تنها با تغییرات کوچک چند پارامتر در تنظیمات متریال استاندارد وی ری درست شده اند.

در ابتدا متریال های پلاستیک و فلز:
و متریال هایی نظیر شیشه و پلاستیک نیمه شفاف که به آسانی می توانید آنها را درست کنید

علاوه بر متریال استاندارد وی ری تعدادی از متریال های خاص وی ری مانند VrayLight material, VrayBlend material, Vray2sided VrayfastSSS, vraymaterial wrapper, Vray Carpaint, and Vray Flakes وجود دارد که تقریبا هرگونه متریالی را که بتوانید تصور کنید با ترکیب این متریال ها قابل ساخت می باشند.

در زیر نمونه ای از متریال Vraylight که به آبجکت های کارتونی اعمال شده است را می بینید. اعمال این متریال به هر آبجکت آن را به منبع نور تبدیل می کند. حتی می توانید آن را به یک منبع نور واقعی تبدیل کنید تا سایه های تیز در صحنه برای شما ایجاد نماید. 

سایر سایت ها
دوره های آموزشی

زبان آلمانی

دوره آموزش 3dmax، آموزش 3dmax

دوره آموزش vray ، آموزش وی ری

آموزش BMS وهوشمند سازی ساختمان

آموزش درب اتوماتیک

آموزش دزدگیر و اعلام حریق