نحوه فعال کردن وی ری در تری دی مکس

در ادامه آشنایی با وی ری و به عنوان اولین قدم ، شما می بایست نحوه فعال کردن نرم افزار vray به عنوان موتور رندر در تری دی را یاد بگیرید . این آموزش ، آموزش مبتدی وی ری تری مکس می باشد .از آنجایی که وی ری فعلا بیشتر مورده استفاده معماران و دانشجویان معماری هست ، آموزش های ما نیز بیتشر جنبه آموزش vray در معماری را داراست .و همانطور که قبلا هم اشاره کردم .و فرض من هم این است که شما در سطح متوسط هستین و کار با تری دی مکس رو آشنای دارید .

فعال کردن وی ری
اولین کار ما مشخص کردن پلاگین vray به عنوان موتور رندر تری دی مکس است .برای این کار به منوی rendering می رویم .و render setup را کلیک میکنیم ، یا دکمه F10 رو می زنیم .

این پنجره ای که می بینید تمام تنظیمات مربوط به رندر رو شامل میشه ، به سربرگ های مختلفش دقت کنید (از سربرگ منظورم دکمه های بالایی هستش که هرکدوم را کلیک کنید تنظیمات مربوط به اون قسمت رو میاره)، فعلا ما با سربرگ common و رول اوت assign render کار درایم .

03


common مربوط به تنظیمات رایج و عمومی رندر میشه مثله اندازه و نسبت تصویر و … و در قسمت assign render می تونید نوع پیش فرض رندر تری مکس را تغییر دهید .

04

فعلا چون بحث ما مربوط به وی ری میشه ، من با روش رندر های دیگه کار ندارم و در جای خودش اون ها رو توضیح میدم ، اما در اینجا دو نوع vray می بینید (با توجه به ورژن وی ری)

vray adv (ورژ« وی ری رو ننوشتم )
v ray RT
شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کدام از این دو تا رو باید انتخاب کنید و یا کسانی که با ورژ« های قدیمی تری وی ری کار کرده اند بپرسند که وی ری آر تی چیست؟

چون وی ری آر تی در چند ورژن اخیر وی ری اضافه شده است .

برای دسترسی به تنظیمات وی ری باید vray adv رو انتخاب کنید . دقت کنید با انتخاب vray adv سربرگ ها عوض میشه و تنظمیات وی ری نشون داده میشه .

vray adv همون وی ری اصلی و قسمتی هست که ما با اون کار داریم و آموزش های این مجموعه هم بر حسب vray adv هستش.

05

اما Vray RT در واقع یک active shade render هست که به شما یک رندر Real Time ارائه می ده .باز هم دو تا سوال ممکنه پیش بیاد ، اول اینکه render Real Time چیست؟ رندر رئل تایم یا رندر همزمان یا رندر بلا درنگ به رندر هایی میگیم که تاخیری نداشته باشه و وقتی شما تغییری رو اعمال می کنید به صورت همزمان و بلادرنگ اون تغییرات رو تو رندر ببینید .مثل بازی های کامپیوتری !

اما active shade render چیست؟
اکتیو شید رندر در واقع نشان دادن تغییرات متریال، نور و … به صورت realtime هستش .

و دست آخر هم به این سوال می رسیم که vray rt چیست؟
vray rt یک ActiveShade rendering plugin برای تری دی مکس ، که شما می تونید اون رو فعال کنید و رندر های همزمان با تغییراتی که چه از لحاظ نور ، متریال و حتی جابجایی آبجکت ها و …. رو می دهید ، خروجی کار رو نیز به صورت همزمان ببینید ! 

سایر سایت ها
دوره های آموزشی

زبان آلمانی

دوره آموزش 3dmax، آموزش 3dmax

دوره آموزش vray ، آموزش وی ری

آموزش BMS وهوشمند سازی ساختمان

آموزش درب اتوماتیک

آموزش دزدگیر و اعلام حریق