ویژگی های وی ری

همانطور که احتمالا می دانید، VRay یک پلاگین رندر است. پلاگینی است که بر روی یک نرم افزار موجود امکانات بسیاری را اضافه می کند. ویژگی های وی ری اساسا برای خلق تصاویر واقعی به همراه بهبود سرعت رندرگیری هدف گذاری شده است. در حال حاضر، وی ری برای 3ds max، Maya، Rhinoceros 3D و Google Sketchup موجود می باشد. این آموزش با وی ری برای تری دی مکس تهیه شده است، اما پلاگین وی ری برای سایر بسته های نرم افزاری هم بطور کلی بسیار شبیه به یکدیگر است. بیشتر ویژگی ها و پارامترهای وی ری را می توان در دیالوگ باکس ست آپ رندر (کلید f10 برای نمایش این دیالوگ باکس) یافت. برای مثال وی ری متریال ها، انواع نورها، یک خلق کننده خز و پرز، یک افکت کارتونی، یک ویرایشگر پستی بلندی (displacement) و غیره ... مخصوص به خود، در نرم افزار جاری اضافه می کند. وی ری به وسیله Chaosgroup، یک کمپانی اروپایی مستقر در بلغارستان ایجاد شده است. از این کمپانی به خاطر ارائه این موتور قدرتمند، سپاسگزاریم. برای دیدن ادامه آموزش با ما در ادامه مطلب همراه شوید. آموزش vray

ویژگی های وی ری 2
شما می توانید همه ویژگی ها و پارامترهای وی ری را در وب سایت اختصاصی Chaosgroup را به طور کامل بخوانید. من برخی از مهمترین این ویژگی ها را در ادامه لیست خواهم کرد.

- Full scene antialiasing (خوشنماسازی کامل صحنه)
Antialiasing به طور مستقیم به کیفیت تصویر وابسته است. این ویژگی با هموارکردن لبه های آبجکت ها، جزییات تکسچرها (رنگ و نقش های اعمال شده بر روی اشیا)، انعکاس های نوری شفاف و مات، سایه های محلی و ناحیه ای و غیره . . . سر و کار دارد. به تصویر زیر نگاه کنید تا تفاوت بین تصویر مجهز به antialiasing و فاقد antialiasing را ببینید.

تصویر

تغییر در مقدار antialiasing تاثیر فوق العاده ای در مدت زمان رندر می گذارد، می توان زمان رندر را از 5 دقیقه تا چند ساعت با تغییر مقدار از 0.1 تا 0.001 برسانید.
در وی ری شما می توانید کیفیت تصویر را با چند تنظیم کنترل کنید، که این تنظیمات می تواند با تغییر در کیفیت تصویر، رندر نهایی را از یک رندر سریع تا یک تصویر با کیفیت کنترل نماید. شما فقط باید با این تنظیمات و تاثیرگذاری هر کدام از آن ها آشنا شوید، پس از آن شما می توانید پیش بینی کنید که بعد از تغییر یک پارامتر چه اتفاقی به وقوع خواهد پیوست.

- Advanced Materials (مواد پیشرفته)
وی ری متریال های منحصر بفرد خود را به تری دی اس مکس اضافه می کند. شما انتخاب هایی مثل متریال نرمال و استاندارد وی ری، متریال vraylight، متریال VrayBlend، متریال Vray2sided، متریال VrayfastSSS، متریال vraymaterial wrapper، متریال Vray Carpaint،
و Vray Flakes دارید. شما می توانید هر ماده یا متریالی را که تصور کنید با این انواع ماده گسترده خلق کنید (یا آن ها را با یکدیگر و همچنین با متریال های اختصاصی مکس ترکیب نمایید)

متریال استاندارد وی ری از آن دسته مواردی است که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. فقط با همین نوع متریال می توان همه چیز از جمله شیشه، پلاستیک، فلزات، چوب، و مانند این ها را ایجاد کرد. البته در پست های قبلی برخی از این نوع متریال ها به طور کامل بررسی شده اند، که شما می توانید برای آشنایی بیشتر با کارایی آن به پست های مورد نظر رجوع نمایید.

تصاویری که در ادامه می بینید، به شما برخی از ماده هایی را که با متریال استاندارد وی ری تنها در چند ثانیه خلق شده اند را نشان می دهد. تصویر بالایی یک نوع از فلز است، در تصویر دوم من دو کره را به دو منبع ساتع کننده نور تبدیل کرده ام، و تصویر سوم آبجکت های پلاستیکی یا شیشه ای شفاف است. 

سایر سایت ها
دوره های آموزشی

زبان آلمانی

دوره آموزش 3dmax، آموزش 3dmax

دوره آموزش vray ، آموزش وی ری

آموزش BMS وهوشمند سازی ساختمان

آموزش درب اتوماتیک

آموزش دزدگیر و اعلام حریق