کاربردهای تری دی مکس در معماری

معماران و گرافيست‌ ها مي‌توانند از اين برنامه براي پيش‌نمايش بناها و مدل‌هايي که هنوز ساخته نشده‌اند، استفاده کنند. کاربرد ديگر اين نرم افزار در معماري تبديل پلانهاي ساده به شکل سه بعدي ميباشد.

3D Max از نقشه ها و ترسيمات انجام شده در نرم افزار Autocad هم پشتيباني ميکند که براي معماران اهميت بسيار دارد. همچنين به کمک 3ds Max ميتوان نماهاي داخلي ساختمان را طراحي و مشاهده نمود.

طراحي هايي مثل Interior and Exterior Design را هم ميتوان توسط تري دي مکس انجام داد. و با خروجي گرفتن از طرح ها ميتوان سازه ها را قبل از اجرا مشاهده نمود و نواقص آن را از بين برد، که اين موضوع کمک شاياني به معماران ميکند (آموزش 3dmax)


مدل سازي
تري دي مکس داراي روشهاي گوناگوني براي ساخت مدل مي‌باشد. اين نرم افزار با کمک ويرايشگرهاي متفاوت و قدرتمند، به کاربر براي مدل سازي کمک مي‌کند.

در نرم افزار 3D Max سه روش اصلي براي مدل سازي وجود دارد:
- MeshPolygon Modeling
- Patch Modeling
- NURBS Modeling


دو تکنيک پر کاربرد در مدل سازي مکس عبارتند از :

Box Modeling : که بيشتر در صنعت بازي سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، و با تغيير در وجوه و گره‌هاي يک حجم سه بعدي ساده (مانند جعبه يا کره) به شکل سه بعدي مورد نظر مي‌رسند. (MeshPolygon Modeling)

Surface Modeling : ابتدا ترسيم دوبعدي شکل توسط خطوط دو بعدي در مکس (Spline) انجام گرفته، و سپس با تغيير در محل قرار گيري گره‌هاي آن (Vertex) به صورت سه بعدي در مي‌آيد. (Patch Modeling)


متحرک سازي (پويانمايي)
از جمله توانايي‌هاي ديگر تري دي مکس در معماري ، قابليت متحرک سازي آن مي‌باشد. که اين محصول را تبديل به يکي از قدرتمندترين نرم‌افزارهاي ساخت محصولات بصري در زمينه ساخت انيميشن و تيزرهاي تبليغاتي کرده است. همچنين اين محصول داراي پلاگين هاي متعدد و قدرتمندي مي‌باشد که در صنعت جلوهاي ويژه سينمايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قابليت Character Animation که در نسخه هاي جديد اين نرم افزار به آن توجه بسيار شده است، داراي توانايهاي جديدي ميباشد که از جمله اين توانايي ها ميتوان به پلاگين CAT اشاره کرد.

معروف ترين ابزارهاي ساخت انيميشن در نرم افزار تري دي مکس عبارتند از:
Biped , Bone , IK Solvers , Animation CAT , Reactor


رندر (Render)
عبارت است از تهيه خروجي در قالب فايلهاي تصويري از برنامه و محيط کاري در نرم افزار تري دي مکس. که توسط يک سري دستورات و برنامه‌هاي گرافيکي به نام موتور رندر (Render Engine) انجام ميگيرد.

نرم‌افزار مکس داراي موتورهاي رندر زير مي‌باشد:
Scanline Renderer
Mental Ray
RenderMan (پلاگين)
V-Ray (پلاگين)
Brazil R/S (پلاگين)
FinalRender (پلاگين)
Maxwell Render (پلاگين)
Fry Render (پلاگين)

در مورد پلاگين رندر V-Ray ميتوان به کيفيت عالي آن اشاره کرد. اين موتور رندر توسط شرکت Chaos Group به بازار عرضه شده است.